„Az a szerencsénk, hogy…” – az olimpia megrendezéséről beszélt a MOB elnöke

2024. november 19. 16:04

Gyulay Zsolt összehasonlította a magyar, a német és a lengyel elképzeléseket.

2024. november 19. 16:04
Gyulay Zsolt

Nyitókép: MTI/Krizsán Csaba

 

Talán megéljük, hogy egyszer mi is rendezhetünk olimpiát. A 2024-es pályázatunkat a Momentum fúrta meg a népszavazási kezdeményezésével. Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke hétfőn a Nemzeti Sportrádióban arról beszélt, hogy elsősorban el kellene köteleződni, társadalmi konszenzusnak kellene kialakulnia ahhoz, hogy Budapest, illetve Magyarország egyszer nyári játékokat rendezhessen.

Az köztudott, hogy a 2028-as olimpiának Los Angeles, a 2032-esnek Brisbane lesz a házigazdája, így a 2036-os az első szabad időpont. Arra a kérdésre, hogy mit kell tenni a világesemény rendezési jogának elnyeréséért, a sportvezető emlékeztetett rá, hogy 2017 után megváltozott a kiválasztási rendszer.

„Addig hat-nyolc ország pályázott a végén öten beadták, nagyon sok pénzt elköltöttek, egy örült, négy hazament, hazakullogott és nagyon ideges volt. A kiválasztási eljárásrend megváltozott, most tájékozódási folyamatból és célzott tárgyalásból áll. Tehát megfordult az egész, nem azt mondják, hogy ilyen olimpiát akarok, hanem azt, hogy mi a jó a városnak, mi a jó az országnak, te milyet szeretnél csinálni, miért jó ez neked. 

Van ugyan egyfajta rotáció, de nem biztos, hogy 2036-ban visszatér Európába az olimpia” – véli a MOB-elnök.

Nem jó hír számunkra, hogy a NOB két helyre akar elmenni olimpiát rendezni, Indiába és Afrikába, ráadásul India benne van a párbeszéd folyamatában és nagyon élénken érdeklődik. Gyulay szerinte ugyanakkor az ázsiai ország 2036-ra, de még 2040-re sem fog készen állni. Afrika, különösen Egyiptom szintén nagyon erős a sportvezető meglátása szerint, de úgy gondolja, 2036-ra az egyiptomiak sem lesznek készen. Nagyon erős érdeklődőnek nevezte viszont Szaúd-Arábiát, Katart és Dél-Koreát.

Az a szerencsénk, hogy Európában a konkurencia jelen pillanatban nem annyira erős. 

Ha visszatér Európába az olimpia, akkor mi vagyunk erre a legfelkészültebbek” – véli Gyulay.

Ami a kontinensünkön szóba jött eddig Németország és Lengyelország. Az előbbinek ugyanakkor komoly hendikepje van, mert a MOB első embere nem hiszi, hogy a németek „az 1936-os hitleri olimpia után száz évvel” a 2036-os játékokat meg fogják pályázni. Lengyelországot a 2040-es olimpia érdekli inkább, a dánok pedig Koppenhágával inkább „ifjúsági olimpiára lőnek”, míg Madrid és Barcelona most valahogy nem olyan erős, illetve nem kötelezte el magát teljesen. Ráadásul az utóbbi városban nem olyan rég, 1992-ben rendeztek olimpiát.

Azonban a rendezési jog elnyeréséhez mindenekelőtt el kéne határoznunk magunkat. „Ha egy ország nem köteleződik el, a politika nem köteleződik el és nincs társadalmi konszenzus, nem érdemes belevágni” – véli Gyulay.

Egyébként December 12-én és 13-án Budapesten találkoznak majd a közép- és dél-európai olimpiai bizottságok elnökei, főtitkárai. Tizenhét ötarikás szervezet tartozik ebbe a csoportba, és Gyulay szerint ebben a körben irigyeltek és megbecsültek a magyarok az eredményeik és a nagy sportesemények miatt, melyeket az elmúlt nyolc-tíz évben rendeztek.

***

 

 

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Töki
2024. november 19. 23:25
Remélem Gyuzsó, elintézed az olimpiát!!!
Akitlosz
2024. november 19. 18:21
Hány Magyarországnál kisebb és szegényebb ország rendezett eddig olimpiát?
Akitlosz
2024. november 19. 18:19
„Ha egy ország nem köteleződik el, a politika nem köteleződik el és nincs társadalmi konszenzus, nem érdemes belevágni” – véli Gyulay. Eddig is leszarták a társadalmi konszenzust. Sohasem volt az olimpia mellett társadalmi konszenzus. Azt csak hazudta a Fidesz. Gyávák népszavazást kiírni. Inkább évekig, évtizedekig cseszekednek ezzel az olimpiával, ahelyett, hogy gyorsan és az egyéb lehetőségekhez mérten olcsón döntés születne, hogy akar-e az ország olimpiára pályázni vagy sem. Ha valamiről anyagilag is megéri népszavazást tartani akkor az az olimpia. Biztosan sokkal kisebb költség a népszavazás, mint amennyit már eddig is ráköltöttek a nem is létező olimpiára. Hát még amit ezután akarnak rákölteni!
Akitlosz
2024. november 19. 18:11
Rühes diktátorok ezek az olimpiázók. A többség véleménye nem érdekeli őket. A néptől elvárják, hogy tartsa el a sportolókat, akik semmi hasznos munkát nem végeznek, nem viszik előbbre az országot, sem az emberiséget, A tök mindegy hány olimpiai éremtől jobb semmi nem lesz, de közben kussoljon a nép, ne merjen beleszólni olimpia dolgába. Ha még sokat olimpiáznak, akkor képesek lesznek feltámasztani a Momentumot. :-(
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!